Mindfullness - czyli jak żyć tu i teraz?
Twórca programu Mindfulness-Based Stress Reduction (MSBR) - Jon Kabat-Zinn przekonuje nas, że Mindfulness to znaczy być w pełni obecnym w swoim życiu tu i teraz. To umiejętność dostrzegania barwności i wyjątkowość tej aktualnie przeżywanej chwili, tego jedynego w swoim rodzaju momentu.
A więc jak się masz teraz? Co się teraz wydarza w twoim życiu?
Jeśli na przykład uporczywie myślisz teraz o ważnym spotkaniu lub wyjeździe, które masz zaplanowane jutro - to co to oznacza? Nie żyjesz teraźniejszością lub jesteś nieprzytomny? Nic podobnego! Można jedynie przypuszcza, że po prostu nie zauważasz tego życia, które się wydarza i kreuje w chwili obecnej i nie skupiasz się spokojnie na teraźniejszości.
Zatrzymaj się na chwilę.
Spróbuj skupić się na moment na tej obecnej chwili, doświadczając tej konkretnej i jedynej w swoim rodzaju chwili. Ona jest wszystkim i niczym więcej. Może to nie jest takie proste, jakby się wydawało, ale to jest właśnie to, co oferuje ci Mindfulness.
Jakie będziesz mieć z tego korzyści?
Masz zaplanowany wyjazd i musisz upewnić się, że wszystko masz przygotowane jak należy. Ponadto, pomyślisz – a co z sytuacjami, które nie są wcale przyjemne? I raczej wolisz skupić się tu i teraz na czymś przyjemniejszym, niż na obecnym nieszczęściu. Nauczyciel Mindfullness odpowie ci, że nie jest to dobre „wyjście” z sytuacji, a odrzucanie niechcianych myśli i ignorowanie ich pogarsza tylko sprawę.
Trening Mindfulness
Podczas treningu Mindfulness to co ważne, to przełamanie oporu wobec tu i teraz. Zaakceptowanie troski o przyszłość lub uznanie odrzucanych, niechcianych, niemiłych myśli. Zaakceptowanie ich i uznanie, to pierwszy krok, który pozwala na odpuszczenie emocji, dzięki czemu umysł staje się bardziej konstruktywny. A co za tym idzie, być tu i teraz pomaga rozwiązywać problemy bardziej skutecznie i z większą wrażliwością na siebie i innych.
Być tu i teraz to być spokojnym o przyszłość, umiejętnie i bardziej efektywnie ją planując.
Podstawowa praktyka jaką już teraz możesz rozpocząć jest następująca:
Świadomość.
Usiądź w ciszy i przyjmij wyprostowaną, pełną godności postawę ciała.
Skup się na swoim oddechu. Zauważ jak powietrze przechodzi przez twoje nozdrza, tchawicę do płuc, jak twój mostek się unosi podczas wdechu i opada na wydechu. Możesz zadać sobie pytanie - Czego doświadczam właśnie teraz? Jakich myśli, uczuć, wrażeń cielesnych?
Kiedy myśli będą napływać do twojego umysłu zauważ je bez oceniania. Zarejestruj i zaakceptuj to, czego doświadczasz, nawet jeśli jest to coś niepożądanego.
Skupienie.
Następnie przekieruj ponownie swoją uwagę na oddech, na każdy kolejny wdech i wydech. Oddech pomaga w zakotwiczaniu się w chwili obecnej oraz dostrajaniu się do stanu przytomności i wyciszenia.
Rozszerzenie.
Rozszerz pole świadomości otaczające oddychanie o doświadczenie całego ciała, włącznie z pozycją ciała i wyrazem twarzy. Utrzymuj tą poszerzoną świadomość przez chwilę i powoli otwórz oczy.
Czego uczy Mindfulness?
Dawania sobie przestrzeni na świadome oddychanie, które jest sposobem na wyjście z „pędu dnia codziennego” i odnowienie kontaktu z chwilą obecną.
Mindfulness uczy nas zapominać myśli, niewygodne przekonania i koncentrować się na tu i teraz. Nie tylko cel jest ważny, ale cała droga jaką dochodzimy do celu. Te momenty koncentracji wnoszą większą świadomość, efektywność i spokój. Stosując tą technikę, nie będziesz mieć poczucia straty czasu, nagle możesz zauważyć, że wszystko co się wydarza „po drodze” ma sens i nawet możesz docenić każdy moment w sowim życiu.
Kluczową umiejętnością w Terapii Poznawczej Opartej na Uważności (będącej rozszerzeniem programu MSBR) jest utrzymywanie przytomności na chwili obecnej – na niczym innym.